textařské a redakční služby

Zlatý nuget Bečánova: závod testuje fyzičku i smysl pro humor účastníků

09.02.2015 10:34

Jednou z mnoha akcí, které skvěle representují region Příbramska a které k nám přivádí návštěvníky, je bezesporu Zlatý nuget Bečánova. Již neskutečné množství let se o zimních víkendech na lesních stezkách Brd rozezvučí hlasy desítek závoduchtivých hlasů „psích“ spřežení v závodu nazvaném Zlatý nuget Bečánova. Nenechte se však mýlit, závodí tříčlenné lidské posádky bez skutečných psů. A bez ohledu na věk. Již 35. ročník této akce se uskutečnil v sobotu 7. února v Obecnici.

Zlatý nuget Bečánova je závod, který již mnoho let prověřuje nejen fyzičku, ale také smysl pro humor a recesi jeho účastníků. Znalci jistě ví, že se jedná o závod „psích“ lidských spřežení bez psů, kdy tříčlenná posádka odstartuje na louce pod vrchem Třemošná (778 m n. m.), poté musí oběhnout louku s vodárnou pro Obecnici, pobrat poleno a vyrazit okolo obce Oseč na Třemošnou. Pak musí sejít po úbočí a po doběhnutí zpět na louku rozřezat a rozštípat poleno, proběhnout tunelem z chvojí, porazit vlka a potom hurá do cíle. Značená trasa vede členitým lesním terénem v délce jedné brdské míle, což je cca 7 km. Nadmořská výška startu je 550 m. n. m., maximální nadmořská výška na trati je cca 750 m. n. m.

Většinou závodu přeje počasí a koná se na sněhu, ale byly i roky na blátě. „Při závodu se podíváte po krásné přírodě našich brdských velehor. Budete se brodit blátem či hlubokým sněhem, abyste měli dobrý pocit z pobytu v příjemném brdském prostředí,“ zhodnotil kdysi závod Bohouš Svoboda, brdský bard a jeden ze zakladatelů Zlatého nugetu Bečánova.

Letošní závod proběhl na sněhu, na místě se hovořilo o tom, že tolik sněhu a tak krásné počasí už nebylo dlouhé roky. Účast posádek nebyla tak vysoká, jako v některém z minulých ročníků, ale nakonec se jich na start postavilo 36.

Povinnou výbavu každé posádky tvoří saně (minimálně 8 kg), sekera, pila a polínko. S touto povinnou výbavou závodníci musí absolvovat celou trať a v závěru musí polínko rozřezat a rozštípat tak, aby prošlo brdskou mírou (rozštípané špalíky dřeva musí projít otvorem – tzv. brdskou mírou: 4 x 5 cm). „Kvalita pily a sekery plus zručnost posádky může mít podstatný vliv na konečný výsledek,“ vysvětluje za pořadatele tohoto legendárního závodu Petr Brůček.
„Nezávodí však pouze borci – „chrti“, kteří běží na čas a bojují o první místa, ale i ostatní, kteří si přijdou závod užít, zejména tvořivci, kteří v mnoha případech po celý rok pracují na originálním převleku,“ uvádí dále Petr Brůček. Názvy (a tomu mnohdy odpovídající převleky) jednotlivých posádek hovoří o všem: Nikdy nekončící úděl žen, Přes mrtvoly, Addams family, Nejlepší je mamut s koprovou omáčkou, Dlaždička ranč či Chci Wohnout. Právě posledně jmenovaná posádka tří „chrtů“ letos zvítězila.

Závodníci jsou po skončení závodu hodnoceni dle několika kritérií:
1) chrti – hodnotí se rychlost v kategoriích muži, ženy a děti
2) exoti – hodnotí se originalita masek
3) nejmladší a nejstarší posádka
4) nejmladší a nejstarší účastník
5) bloudivci – tento titul získá poslední posádka před stanoveným limitem (2 hodiny, 30 minut)

Odkud se vzal název Zlatý nuget Bečánova?
Pokud vás zajímá, odkud se vzal název závodu, tak podle Bohouše Svobody, jednoho ze zakladatelů tohoto recesistického závodu, tímto názvem chtěli pořadatelé vzdát hold zlatu, které se v Obecnici, jíž se přezdívá Bečánov, nikdy netěžilo.

V jednom z minulých rozhovorů Bohouš Svoboda k začátkům tohoto závodu řekl: „Před mnoha a mnoha roky, kdy ještě padal sníh, a lidé vymýšleli, jak se zabavit, uviděl Pavel Kadleců v časopise Mladý Svět v rubrice Táborový oheň fotografii a článeček o trempech odkudsi z Krušných hor, kteří závodili po lese „zapřaženi“ do saní. I napadlo ho, že bude dobré něco podobného provádět i na Brdech. Přednesl myšlenku partě lidí, kteří se činili při Tělovýchovně brané komisi OV SSM v Příbrami. Komise pořádala spoustu akcí pro mladé lidi a tahle parta, v čele se známým Jardou Fousem, se pustila do přípravy závodu psích spřežení. Nultého (posléze vlastně prvního – rok 1980) ročníku se zúčastnilo osm posádek. Zlom nastal v roce 1983, kdy se díky propagaci sešlo na startu čtyřicet šest posádek. Organizování závodu převzala v dalších letech Tělovýchovná jednota AMASOMA v čele s Vaškem Mazným. AMASOMA to byl Amatérský softbalový mančaft. Parta nadšených organizátorů pořádala rok co rok tradiční setkání sportovců, trempů, recesistů, prostě dobrých lidí až do vyčerpání. Po letech zůstali hlavní organizátoři Pavel Kadlec, jemuž je nápomocna celá rodina a Petr Čech, účastník a organizátor od začátku. Posléze jsem se připojil já, Bohouš Svoboda. Při pořádání pomáhá spousta dalších kamarádů a přátel.“

Původní pořadatelé se po 30. ročníku Zlatého nugetu Bečánova rozhodli, že s organizováním závodu končí. Nebylo jasné, zda se najdou jejich pokračovatelé. Ale naštěstí se tak stalo a proto přejme Zlatému nugetu Bečánova, aby se pod novým realizačním týmem vedeným Petrem Brůčkem (který závod pořádá již 5 let) dočkal další třicítky.


Pavlína Svobodová, tisková mluvčí města Příbram
 

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.