textařské a redakční služby

Vojta poletí na Mars (ROZHOVOR)

10.12.2014 12:40

Student Gymnázia Příbram má netradičního koníčka. Vojtěch Ježek (tercie) je talentovaným astronomem, který se v loňském roce v republikovém kole z astronomické olympiády umístil na třetím místě. Dostal se také do nejužšího výběru pro simulovanou expedici na Mars, která se uskuteční v Belgii na jaře roku 2015.

Jak dlouho se astronomii věnuješ a jak ses k ní dostal?
Věnuji se jí dva roky a začalo to tím, že jsem jednou v primě uviděl leták na astronomickou olympiádu a řekl jsem si, že bych se mohl zkusit přihlásit. To jsem získal 9. – 10. místo v republice. V sekundě jsem se už připravoval a skončil jsem třetí v republice. A teď v tercii jsem zatím postoupil do krajského kola, přes školní kolo se ale dostane i ten, kdo o tom absolutně nic neví. (směje se)

Jak vypadá zadání astronomické olympiády?
Astronomická olympiáda se skládala ze znalostního testu – otázky, počítání a tak dále. Byla tam taky praktická stránka, kde jsme poznávali různá tělesa a sondy.

A jak ses dostal k expedici na Mars?
Poté, co jsem prošel v primě astronomickou olympiádou, mě začal bavit vesmír. A potom, když jsem našel tuhle soutěž – Expedice Mars, jsem se přihlásil a nějak jsem se dostal až sem.

Co jsi musel udělat proto, aby tě vybrali?
Bylo to založené na týmové spolupráci a na vycházení s ostatními. Běžela čtyři kola, v prvním jsme psali motivační dopis - proč by právě nás pro tu expedici měli vybrat, kam vlastně každý napsal to lepší o sobě. V dalším kole bylo vypracování projektu na určité téma. Naše téma znělo: Slunce a měření solární konstanty, kde jsme měřili příkon solární energie na metr čtvereční za sekundu. Ve skleničce s černou tekutinou jsme měřili, o kolik se změní teplota za určitý čas, z toho jsme vypočítali přijaté teplo za sekundu. Ve třetím kole jsme se sjeli na Slovensko do Terchové a tam z 24 lidí vybrali deset, z kterých potom ve čtvrtém kole naši vedoucí určili, kterých pět půjde do lodi a kterých pět bude v řídicím středisku. To se vybíralo podle toho, komu se jak v které skupině spolupracovalo. Mě vybrali do lodi.

Jaké máš z té cesty pocity? Těšíš se? A nebojíš se angličtiny?
Samozřejmě, že se těším. Kdo by se netěšil? Určitě počítám s tím, že to bude fyzicky hodně náročné a asi se moc nevyspím, ale těším se. A angličtiny se nebojím, snad se domluvím. Už jsem byl i na jiných cizojazyčných pobytech a nějak jsem se domluvil, myslím, že nebude problém.

Kolik času věnuješ astronomii ve volném čase?
Občas si něco přečtu, ale jinak se připravuji hlavně před olympiádami.

Chtěl bys jednou v oblasti astronomie pracovat?
Určitě. Nevím přesně, co bych chtěl dělat, ale třeba něco se Sluncem nebo spektrometrií. Taky mě baví zabývat se neobjevenými věcmi, tak možná budu pracovat ve výzkumu.

Máš i jiné koníčky?
Asi osm let hraju na housle, taky se závodně věnuji stolnímu tenisu a baví mě jízda na kajaku.

Adéla Dobešová, Gymnázium Příbram, Legionářů

Fotogalerie: Vojta poletí na Mars (ROZHOVOR)

Tato fotogalerie je prázdná.

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.