textařské a redakční služby

Vloupání ve Středočeském kraji loni ubylo (PR)

04.02.2015 12:17

Investice do zabezpečení domovů se rozhodně vyplatí. Vyplývá to z policejních statistik. Loni totiž oproti roku 2013 na území Středočeského kraje výrazně ubylo vloupání do bytů, domů, či chat. Zatímco v roce 2013 zloději vykradli téměř 2900 objektů, loni už to bylo o více než čtyři sta méně. Zloději se často při pohledu na kvalitní vložky ani o nic nepokusí a raději jdou o dům dál. Policii se také častěji daří vloupání vyřešit a zloděje dopadnout.

Téměř tři tisíce rodin i jednotlivců si v roce 2014 prošlo těžkou ránou, jejich středočeský domov vykradli zloději. Oproti předchozím rokům jde o zlepšení, přesto si stále řada lidí nepřipouští, jak jednoduše se mohou zloději dostat právě k nim domů. Přitom řešení nemusí být složité. „Základem jsou kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení,“ radí policejní mluvčí Vlasta Suchánková, jak se co nejlépe vyhnout vloupání.

Dobré zabezpečení poznají na první pohled
Zloději jsou chytří a mnohdy na první pohled poznají, jak dobré zabezpečení byt či dům má. „Existují čtyři bezpečnostní třídy. Jednička je nejnižší stupeň zabezpečení, přes čtyřku se zloděj často ani nepokusí dostat a raději zmizí,“ říká Jan Hrnčíř ze společnosti ASSA ABLOY, která v Čechách vyrábí bezpečnostní cylindrické vložky pod známou značkou FAB.

Zloději moc rozdíly mezi výběrem objektů nedělají, nejvíc vykradených ale loni bylo v Středočeském kraji rodinných domů, celkem 1215. Následují chaty s 1037 případy. Nejméně se vykrádají byty. Loni jich zloději vykradli 219.

Nezapomeňte na další cesty k vám domů
Byty, chaty i domy mají různá specifika při zabezpečení. Kromě již zmíněných dveří s kvalitní vložkou není radno zapomínat na okna, ale i další dveře, kterými se mohou zloději vloupat dovnitř. „Můžete mít skvěle zabezpečené vchodové dveře, ale zloděj se k vám dostane přes garáž, kde máte obyčejnou vložku, kterou překoná za pár vteřin. Investice do hlavního vchodu je vám pak k ničemu,“ upozorňuje Hrnčíř.

Podle něj také nemusí škody z vykradení zmírnit ani pojistka. „Pojišťovny důkladně zkoumají, kudy se k vám zloděj dostal. Pokud zjistí, že se vloupal přes špatně zabezpečený balkon, nárok na vyplacení pojistného ztratíte. Obecně platí, že zabezpečení domu by mělo být minimálně ve třetí bezpečnostní třídě,“ doplňuje Jan Hrnčíř.

Policii se také lépe daří vloupání objasňovat. Jako důvod uvádí zvýšený počet policistů i lepší prevenci mezi lidmi. Stále se ale potýká s vynalézavostí zlodějů. „Trestná činnost je sofistikovanější a kriminální prostředí je modernější a lépe organizované,“ podotkl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Praktické tipy a doporučení na zabezpečení svých domů najdete na: www.nenechtesevykrast.cz.

Komerční prezentace

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.