textařské a redakční služby

V Rožmitále jsou k vidění grafické práce a kresby Miroslava Háska

04.08.2014 08:20

Všichni, kdo nestačili nedávnou výstavu v Příbrami, mohou do konce srpna zavítat do Rožmitálu pod Třemšínem, kde se koná expozice grafických prací a kreseb Miroslava Háska. Akci připravilo Podbrdské muzeum.

Miroslav Hásek o sobě:
Narodil jsem se 29. července 1934 v Rožmitále pod Třemšínem. V letech 1949 až 1953 jsem studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze. Po dvouleté všeobecné průpravě v základních odvětvích umělecké tvorby škola nabízela speciální výuku v různých oborech. Zaujala mne tzv. americká retuš, unikátní stříkací technika, známá dnes pod anglickým názvem airbrush.

Uplatnění jsem nalezl v podnicích zahraničního obchodu ihned. Krátkou dobu jsem také učil kreslení na Základní umělecké škole v Rožmitále. Teprve v důchodovém věku jsem se začal plně věnovat kresbě, malbě a litografii. Vidím, jak mizí historická zástavba, jak se mění způsob života. Proto ve svých pracích podobu mizejících míst zaznamenávám. Pro každého výtvarníka, i pro mne, jsou milým zpestřením novoročenky, svatební oznámení a příležitostná grafika.

Rozhodl jsem se vydat obrázkovou knihu o životě našich předků v Nepomuku a na Zalánech (žil jsem zde 48 let) s názvem I my jsme tu byli. Podkladem pro kresby jsou mi staré, často velice nekvalitní a poškozené fotografie, předměty půjčené i darované, nebo vyhledané například v Komárovském muzeu litiny. Kde to kvalita snímku dovolí, používám v publikaci přímo fotografii. Hovořím s pamětníky, zapisuji jejich vzpomínky i názory. I ty jsou součástí textu knihy. Z tohoto velmi rozsáhlého tématu jsem zpracoval a vydal již dva díly, na třetím pracuji.

red

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.