textařské a redakční služby

V GFD bude vystavovat František Janula

28.03.2015 09:07

Ve spolupráci s galerií Dorka Domažlice představuje Galerie Františka Drtikova v Příbrami dílo českého výtvarníka Františka Januly, který od roku 1968 žije a pracuje ve Francii.

Výstava bude zahájena ve čtvrtek 2. dubna 2015 v 17.00 koncertem francouzských šansonů v podání skupiny Voilá!

Výstava potrvá do 24. května 2015, otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin

František Janula
nar. 1932 v Lysé nad Labem
Po absolvování Odborné školy sklářské v Kamenickém Šenově  byl  přijat na VŠUP v Praze do ateliéru prof. Josefa Kaplického (1950-1955). Jako malíř ve svobodném povolání žil bohémsky na Novém Světě, pohyboval s v okruhu umělců Divadla Na Zábradlí, vystavoval, ilustroval knihy, jeho kresby otiskovaly literární časopisy. V roce1967 získal stipendium na École nationale supérieure des beaux-arts. Po srpnové okupaci v roce 1968 do Paříže přesídlil definitivně.

Téměř okamžitě začal vystavovat v pařížských galeriích, kupř. ve slavném Studiu Paul Facchetti (1973), v  galeriích ABCD,  DELIRE AN FORMATION, ARTO. Ve státech západní Evropy uspořádal dalších více než sto výstav, od roku 2000 ke dvěma desítkám i v Čechách.

František Janula se spřátelil s významnými francouzskými básníky, kupř. Michelem  de Smet, Jossé Pierrem, Jeanem Orizetem či s výtvarným kritikem Jeanem Marcem Natelem. Ilustroval jejich knihy a sám se básnické tvorbě začal úspěšně věnovat, vydal již čtyři básnické sbírky.

Při své tvorbě volně kombinuje nejrůznější postupy a povrchy na pomezí obrazu, kresby, grafiky či objektu. Používá olej, temperu, pastel, akryl i kvaš v mnohdy složitých kombinacích.  Pracuje s neobvyklými formáty a libovolně je překračuje. S oblibou používá americké retuše, stříkané barvy, principy koláže či asambláže a povrch narušuje razantními vrypy a vrty.

František Janula je především ve Francii uznávaným a ceněným malířem. Za svůj dosavadní život vytvořil tisíce prací, jejichž společným znakem je komplexní fantazie výrazu a formy a naprostá originalita a nezaměnitelnost. Je zastoupen v četných institucionálních a soukromých sbírkách. V posledních deseti letech se do Čech vrací svými výstavami. Česká televize o něm již natočila několik dokumentů, kupř. „František Janula, malíř“ (1998) a „Chtěl být klaunem“ (2006) či reportáží z jeho českých výstav.

Jiří Šuchman, kurátor výstavy

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.