textařské a redakční služby

Trautenberk, Zlatovláska i Krakonoš v příbramské galerii

12.11.2015 10:13

Československé a později české televizní pohádky patří bezesporu k tomu nejlepšímu a nejmilovanějšímu, co kdy v našich krajích bylo natočeno.

Kdo by neznal zákeřného pana rádce a jeho popěvek um-ba-ba-ů z pohádky o ráčkující princezně, písničku Dělání Honzy a princezny Lenky z pohádky Princové jsou na draka, a to nemluvím o generacích a generacích dětí, které tajně fandily Jiříkovi, aby si nakonec vzal svou milovanou Zlatovlásku.
 
No a kdo z nás může říci, že nikdy neviděl, jak dostal panovačný Trautenberk za vyučenou od Krakonoše? Pohádky, obzvláště ty televizní a filmové, patří neodmyslitelně k dětství mnohých z nás a i k životu našich dětí. K pohádkám pak zase neodmyslitelně patří princové, princezny, draci a zámky. No a k těm televizním patří i něco jiného, co dělá pravou filmovou pohádku pohádkou.

Tím „něčím“ jsou kostýmy. Správná princezna přece nebude pobíhat po zámku v obyčejných šatech a princ se nebude místo meče ohánět pohrabáčem. Kostýmy a rekvizity jsou často právě tím, co si z pohádek pamatujeme nejvíce. Všechny děti vědí, že ta pravá Zlatovláska má na sobě bledě modré šaty, Zdenička, budoucí královna Koloběžka I., přijela ke králi oblečená-neoblečená do rybářské sítě, no a Krakonoše přece dělá Krakonošem dlouhý zelený plášť a klobouk.

Výstava s názvem Zpátky do pohádky zájemcům nabídne 55 kostýmů a rekvizit právě z populárních pohádek. Nejstaršími exponáty jsou kostýmy z pohádky Zlatovláska, která vznikla už v roce 1973, nejmladší pohádkou pak je pohádka Kouzla králů z roku 2008. Kromě těchto dvou ale budou moci návštěvníci všech věkových kategorií zavzpomínat i na ostatní pohádky, jako Princové jsou na draka, Ať přiletí čáp, královno, Lotrando a Zubejda, Rumplcimprcampr nebo hudební pohádka Plaváček.
 
Výstava Zpátky do pohádky je v Galerii Františka Drtikola Příbram otevřena do 10. ledna 2016 denně od 9.00 do 17.00 včetně státního svátku 17. listopadu. Zavírací dny jsou pouze 24. prosince, 25. prosince a 1. ledna.

Hana Ročňáková, Galerie Františka Drtikola

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.