textařské a redakční služby

Připomínáme si smutné výročí požáru Svaté Hory (FOTOGALERIE)

28.04.2014 11:55

Hra čtyř nezletilých dětí s ohněm se před třiceti šesti lety v okamžiku změnila v největší požár Svaté Hory v moderních dějinách. Bylo to 27. dubna 1978. Oheň zničil střechu kláštera, proboštství a severní části ambitů včetně věže s hodinami; poškodil věže nad Mníšeckou a Plzeňskou kaplí i nástropní malby této části ambitů. Celá Příbram byla na nohou. Všichni s hrůzou sledovali, jak běsnící živel ničí posvátné místo.K požáru před třiceti lety se postupně dostavilo, i se zálohami a střídáním, šestačtyřicet požárních jednotek, šestnáct profesionálních, dvě vojenské a osmadvacet dobrovolných o celkovém počtu 330 požárníků. Jen požárních cisteren bylo k použití jednatřicet, přívěsných požárních čerpadel jednadvacet a k tomu další výšková, protiplynová a jiná speciální technika.

Zasahovala i báňská záchranná služba, vojáci, zdravotničtí záchranáři, příslušníci veřejné bezpečnosti. Pomáhaly stovky lidí. Neštěstí se obešlo bez obětí na životech. Sedm lidí se přiotrávilo. Hasiči byli na místě až do 2. května. V tehdejších částkách způsobil požár škodu za pět milionů korun a na obnovu pak bylo vydáno 16 milionů. Hasiči ale už tehdy uchránili hodnoty za 150 milionů korun. Kulturní a historická hodnota objektu je však nevyčíslitelná.

Pamětníci, kteří při požáru zasahovali, na něj vzpomínají jako jeden z největších požárů s velkou škodou a hlavně obrovskou uchráněnou hodnotou. Jako vzpomínku na počest všem zasahujícím složkám při tomto ničivém požáru pořádají každoročně dobrovolní hasiči v září soutěž Běh hasičů do Svatohorských schodů.

Tip: Snímky naleznete na našem FB profilu – www.facebook.com/pribramag.
Martin Poulíček, radní města PříbramDiskusní téma: Připomínáme si smutné výročí požáru Svaté Hory (FOTOGALERIE)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.