textařské a redakční služby

Příbramští studenti se vydali do Francie za literárním dobrodružstvím (FOTOGALERIE)

16.06.2014 07:28

Od 2. 6 do 7. 6. se vydala skupina 14 studentů Gymnázia Příbram pod vedením profesorek Veroniky Holíkové a Veroniky Šedivé do partnerské školy Lycée Européen Charles de Gaulle v Dijonu v Burgundsku. Celý tento výměnný pobyt byl v rámci projektu Evropské literární dobrodružství (PLLAB), jehož dorozumívacím jazykem je francouzština a který rozšiřuje schopnosti v tomto jazyce skrze literaturu.

V Pondělí 2. 6. byl odjezd z Příbrami a v odpoledních hodinách příjezd do Dijonu. Ubytování pro žáky tvořil internát, který se nachází v prostorách školního komplexu. Druhý den si čeští studenti prohlédli školu a byli přítomni i přímé výuce. Školou je provázeli francouzští studenti a této role se ujali velmi kvalitně. Na programu byla také návštěva sídla Clos Vougeot, kde si během exkurze mohli všichni členové projektu poslechnout výklad o historii tohoto místa a způsobu lisování a zpracování vína. Nachází se zde také nejstarší lisy na víno. Poté následoval piknik s ostatními a návštěva Imaginária, což je multimediální muzeum vína s podrobným výkladem a názornými ukázkami. Po celé akci byla možnost pohovořit o gastronomii regionu Burgundska. Poté se studenti rozjeli večerní tramvají do centra a poznali Dijon na vlastní pěst.

Středa 4. 6. obnášela také zajímavý program, protože se celé dopoledne konaly aktivity ve školní knihovně (CDI). Témata byla poměrně různorodá. Češi si připravili pro francouzské kolegy kviz o Dijonu, zda opravdu Francouzi znají místo, kde žijí. Pro Čechy byly zase připraveny otázky na knihy, které se četly v rámci projektu. Pracovalo se s různými francouzskými idiomy z běžného života, které se překládaly a pro většinu lidí byly zcela neznámé. Nutno dodat, že pro samotné Francouze nevyjímaje. Studenti při aktivitách také poznali zázemí školy a školní knihovny.

Během odpoledne byli členové projektu rozděleni do několika skupin, ve kterých měli početní převahu Francouzi. Všechny skupiny prošly historické centrum Dijonu a vyplňovali při návštěvě pracovní listy. Večer se pořádalo studentské divadlo, které si pro nás připravila francouzská strana. Tématikou byly úryvky z Shakespearových a Moliѐrových děl v moderním podání.

Čtvrtek byl ve znaku předávání literárních cen Burgundska v budově opery v Dijonu. Celé události se zúčastnilo velký počet středních škol Burgundska. Večer se konal oficiální závěr s večeří, u které byli přítomni ředitel školy Bruno Hein, Arnaud Demonfaucon z IUFM Dijon, honorární konzul České republiky v Dijonu Philippe Barbe, dva profesoři francouzské školy, kteří nás měli na starosti – Philippe Michaud a Angelique Pajard. Nadále u slavnostní večeře byly přítomny hostitelské rodiny čtyř českých studentek, které na francouzském lyceu studují. Obě dvě strany se také zúčastnily před samotnou večeří poděkování, kde bylo konstatováno, že se výměnný pobyt vydařil a plně všichni doufají v kontinuální pokračování celé spolupráce.

V pátek 6. 6. se česká skupina přesunula do města Beaune a navštívila historický špitál L’Hôtel-Dieu s krásně zdobenou střechou. Studenti prošli celý komplex s možností audio průvodce. Nezapomenutelným zážitkem pro studenty bylo, když se zúčastnili privátní návštěvy a výkladu ve vinných sklepeních rodinné vinařské rodiny Joseph Drouhin, která je jedna z nejznámějších v Burgundsku. Tato značka je také známá po celém světě.

Poslední den byl ve znamení návštěvy Štrasburku. Zda bylo nahlédnuto do jedné z největších katedrál ve Francii, a to katedrály Notre Dame de Strasbourg. Také nebyla vynechána původní a překrásná historická čtvrť Petite France. Během návštěvy měli všichni účastníci i prostor dokoupit poslední dárky a suvenýry.

V poledních hodinách následovala cesta zpátky do Příbrami.


Tip: Snímky najdete na našem FB profilu – www.facebook.com/pribramag.

Štěpán Valter, Gymnázium Příbram, Legionářů

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.