textařské a redakční služby

Příbram podpoří Tibeťany vyvěšením vlajky

09.03.2015 16:46

Rada města Příbrami vyjádřila podporu mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet. Tibetská vlajka zavlaje na budově radnice v Tyršově ulici v úterý 10. března. Akce, kterou v České republice organizuje občanské sdružení Lungta, připomíná 56. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Zemřelo při něm na 80.000 Tibeťanů, přes milion dalších zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale všech obyvatel Čínské lidové republiky.

„Jsem rád, že rada města Příbrami podpořila ty, jejichž lidská práva jsou každý den hrubě porušována,“ uvedl místostarosta města Václav Švenda a upozorňuje na to, že v Tibetu je systematicky potlačována svoboda slova, politické a náboženské vyznání, národní a kulturní identita. Tibeťané tak nemohou používat své státní symboly, například tibetskou vlajku a státní znak, dochází k diskriminaci tibetského jazyka - na úřadech, v nemocnicích a většině škol je úředním či vyučovacím jazykem čínština. V důsledku cílené migrace čínských obyvatel na území Tibetu dochází také k diskriminaci rasové. „Tibeťané se tak stali menšinou ve své vlastní zemi,“ dodává místostarosta s tím, že připojením příbramské radnice k akci Spolku Lungta a vyvěšením tibetské vlajky podpoříme Tibet alespoň symbolicky.

Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se k akci připojilo 601 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Stovky vlajek vlají každoročně např. v Německu, Francii, Belgii a dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů ČR. Po celé ČR probíhá v průběhu března řada akcí na podporu Tibetu.

Kampaň Vlajka pro Tibet má symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s národem, který se snaží přežít pod okupací cizí země. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.


Redakční titulek.
Pavlína Svobodová, tisková mluvčí města Příbram

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.