textařské a redakční služby

Personálie nejen na příbramské radnici: Můžeme si za to sami… (GLOSA)

06.06.2014 19:46

V posledních dnech se opět rozčeřily vody příbramské a středočeské personální politiky, vychází najevo, že někteří lidé možná nesplnili všechny požadavky kladené na jejich funkci a jíní lidé toho využili, protože třeba nedoložili doklady o absolvování studia. Ono „možná“ je velmi důležité, měli bychom se zdržet předčasných odsudků. Případ posledního obvinění několika úředníků radnice (kauza I. polikliniky) a po pár dnech jeho stažení svědčí o tom, že ne všechno lze brát za dané.V poslední době se hovoří o příbramském zastupiteli a někdejším zaměstnanci Středočeského kraje, řediteli Městských lesů Příbram, v minulosti například o řediteli příbramské knihovny či některých dalších pracovnících této instituce. U těch všech se objevily pochybnosti o jejich kvalifikací a co je ještě horší, vzniklo podezření, že se na svá místa dostali vlivem známostí. A šlo by hovořit také o lidech, kteří pobírali zajímavé odměny jako poradci bývalého starosty. Daly by se zmínit problematické výměny některých zaměstnanců na odborech městského úřadu, šachy se řediteli příbramských škol, rychlé výměny či nově vytvořená místa v příspěvkových organizacích hned po volbách.

Čas ukáže, že v některých případech šlo o nezákonnosti, v jiném případě o neetické chování, které vedlo „jen“ k mrhání veřejnými penězi a deziluzi veřejnosti vůči politice.

Potíže tohoto rázu ale nevyřeší policie, státní zástupci ani soudy, vyřeší je pouze obměna politiků. A to nikoliv po linii mladí za staré, protože i v Příbrami se ukázalo, že mladí si také umí počínat minimálně neeticky. Je potřeba, aby se do politiky zapojili lidé s osobní integritou, morálním kreditem a ideálně kompetencí. Takovým se ale do politiky nechce, protože oprávněně cítí, že v rozeběhnutém systému se svou férovostí neobstojí. Někteří voliči se chovají s prominutím jako lůza, která má ráda vychloubání alfasamců a šeď jejich suity. Těch několik, kteří se pustí do politiky s ideály, nevydrží často v opozici více než dvě volební období. Stanou se terčem nespravedlností, očerňování a řeknou si jediné – mám tohle zapotřebí?

Do doby, než se budeme ve veřejném prostoru zbavovat uvážlivých a vyzrálých osobností tím, že je ani nepoznáme, si jako občané nezasloužíme nic jiného než sledovat ten tanec neschopných a všehoschopných. Až většinového voliče naplní vznešenější ideály v každodenním životě, pak se to bezpochyby promítne i v životě politickém na jakékoliv úrovni.

sdb

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.