textařské a redakční služby

Noc divadel 2014 v Příbrami pomohla (FOTOGALERIE)

19.11.2014 09:27

Výtěžek z dobrovolného vstupného na představení Gymnázia pod Svatou Horou a Divadla A. Dvořáka v Příbrami byl věnován občanskému sdružení Czech Hospital, které jej předá učiteli působícímu v pákistánské horské vesničce Arandu. Díky příbramské Noci divadel se tak podařilo získat finanční prostředky na celoroční plat učitele Muhhamada Anwarema v celková částce 4574 korun.

Peníze převezme Dina Štěrbová, zakladatelka Czech Hospital, na vernisáži „Czech Hospital Nemocnice na konci světa“ v Senátu ČR ve středu 3. prosince 2014.

Pákistánský učitel Anware se ve svých osmnácti letech stal prvním obyvatelem horní poloviny údolí Basho, který dosáhl maturity a s certifikátem se vrátil do své vísky. Chtěl své znalosti předávat dále, ale v Arandu nebyla škola, a tak začal děti i dospělé zájemce vyučovat u sebe doma.

V devadesátých letech si jeho úsilí povšiml politik Rádža Azám a nechal v Arandu postavit první školu. Ta měla od začátku pouze jednu třídu a byla svou kapacitou nedostačující.
 
Občanské sdružení Czech Hospital působící v oblasti od roku 2007 primárně z důvodu stavby a uvedení do provozu nemocnice v Arandu slíbilo Anwaremu, že se s tím časem pokusí „něco udělat“. Svých slov dostálo v roce 2012.

„Toužili jsme, samozřejmě, zlepšit zdejší situaci i v dostupnosti vzdělání, protože bylo nad slunce jasnější, že místní jednotřídní škola (jediná pro asi 300 dětí ve školním věku) a v ní působící jediný dobrovolný učitel je výsměchem i hanbou celé civilizace. Anware za posledních dvacet let buď nepobíral žádný učitelský plat, nebo plat naprosto nedostačující, podle toho, kolik peněz zrovna měla pákistánská nadace podporující neoficiální školy. Může proto učit pouze tehdy, není-li jinými povinnostmi odvelen na svoje pole, pastviny či k jiným životně důležitým činnostem v zájmu přežití vlastní rodiny.

Z dané situace pro nás postupně vykrystalizovaly v tomto směru dva úkoly:
1. Pro začátek sehnat někoho, kdo by postavil školu novou nebo zrekonstruoval tu stávající.
2. Získat pro Arandu alespoň jednoho státem placeného učitele, nejlépe, kdyby to mohl být stávající dobrovolník Anware nebo některý z jím vychovaných maturantů.

„Protože druhý z úkolů je v Pakistánu typickým během na dlouhou trať a není v našich silách (jako cizinců) jej rozhodnout, řešíme to prozatím nesystémově. Každý rok necháváme z prostředků nadace část peněz na přilepšení Anwarova učitelského platu,“ řekla Štěrbová. Více se s celým příběhem můžete seznámit na webových stránkách občanského sdružení Czech Hospital.

Petra Michvocíková
 

Fotogalerie: Noc divadel 2014 v Příbrami pomohla (FOTOGALERIE)

Tato fotogalerie je prázdná.

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.