textařské a redakční služby

Jak v Příbrami fungují Pečovatelská služba a Domov seniorů (I.)

22.01.2015 10:48

Reorganizace sociálních a zdravotních služeb města Příbrami je velké téma. Pro větší informovanost a představení koncepce samotného fungování této oblasti radnice vydává formou tiskových zpráv potřebné informace tak, aby občané i samotní zastupitelé byli s touto problematikou dostatečně srozuměni. Do pátku budeme v jednotlivých dílech představovat stávající zdravotní a sociální služby. V pátek bude zveřejněn nový koncept Centra sociálních a zdravotních služeb, kde budou tyto služby představeny v rámci jednoho celku.

Představení sociálních a zdravotních služeb Příbrami
Díl první: Pečovatelská služba a Domov seniorů
Přestavujeme zařízení, která poskytují sociální a zdravotní služby pro občany Příbrami. Pomáhají těm, kteří je nejvíce potřebují. Jsme společnost, která je založena na sociálních principech a solidárnosti. Sociální a zdravotní péče je tedy její nedílnou součástí.

Dnes začneme Pečovatelskou službou města Příbram. Ta poskytuje servis občanům v celkem pěti domech s pečovatelskou službou (DPS), jednom Domově seniorů a přímo u klientů v jejich domácím prostředí.

V domech s pečovatelskou službou je k dispozici více jak 300 bytů. Zde může klient využívat nejenom pohodlného bydlení, ale především všech pečovatelských služeb, které mu umožní kvalitnější život, pokud je zdravotně nebo sociálně hendikepován.

Nejčastěji se poskytují služby jako asistence při osobní hygieně, rozvoz jídel a podávání stravy, nákupy, lehký úklid, doprovod k lékaři nebo na úřady, dohled nad klientem a další.

Pokud to sociální situace nebo zdravotní stav vyžaduje, má občan ve věku starobního důchodu možnost ubytování v Domově seniorů. Ten sídlí na Březových horách a umožňuje poskytovat sociální služby 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pro klienty je zajištěna i pravidelná zdravotní péče.

Celkem pracuje ve všech organizací města, které poskytují tyto služby, bezmála 100 zaměstnanců. Jsou mezi nimi zdravotní sestry, sociální pracovníci, pečovatelky, kuchaři, pracovníci provozu, řidiči a další pracovníci.

„Poskytování sociální a zdravotní péče má v Příbrami bohatou a dlouholetou tradici. Péče o potřebné je jedním z ukazatelů vyspělosti naší společnosti. Rozhodně v této činnosti budeme pokračovat a připravované Centrum zdravotních a sociálních služeb, kam budou zahrnuty všechny služby tohoto typu, přispěje k jejich dalšímu rozvoji a rozšíření“, uvedla 1. místostarostka Alena Ženíšková.

Společně s přípravou nové koncepce se revidují současné podmínky a zásady přidělování bytů s pečovatelskou službou a v Domově seniorů tak, aby je mohli využívat ti, kteří to potřebují nejvíce.

Vedení města postupně navštívilo všechny organizace, aby se seznámilo s náročnou a obětavou prací všech zaměstnanců. Uskutečnila se setkání i se samotnými klienty. Od všech se vedení města dozvědělo mnoho postřehů a podnětů, které hodlá zapracovat do nového konceptu Centra zdravotních a sociálních služeb.
Další díl našeho miniseriálu bude věnován Azylovému domu a odbornému sociálnímu poradenství. Poté se budeme věnovat městským jeslím a rehabilitačnímu stacionáři, a nakonec představíme samotný nový koncept Centra sociálních a zdravotních služeb.

Pavlína Svobodová, mluvčí města Příbram

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.