textařské a redakční služby

Do Senátu zvoleno 19 „rekonstrukčních“ senátorů

19.10.2014 11:08

Dnešní volby přivedly do Senátu celkem 19 podporovatelů zákonů Rekonstrukce státu. Sedmnáct z nich usedne v Senátu poprvé. Svůj dosavadní mandát také obhájili dva senátoři, kteří se k projektu připojili již v minulosti. Celkem 30 senátorů tak nyní oficiálně podporuje alespoň některá opatření proti korupci a klientelismu doporučovaná platformou Rekonstrukce státu.

Desítky občanů se v uplynulých týdnech sešly s kandidáty do Senátu, aby zjistily, zda projekt Rekonstrukce státu podporují. Podpora senátorů je důležitá především u novely, která rozšiřuje působnost Nejvyššího kontrolního úřadu. Protože se jedná o změnu Ústavy, nemohla by Sněmovna případné veto Senátu přehlasovat. Změnu přitom schválila jak minulá, tak současná Sněmovna. Současní senátoři se však staví ke schválení znovu negativně. Ve hře je přibližně bilion korun veřejných prostředků, které ročně proudí obecními a státními firmami a samosprávou, a které dosud nepodléhají možnostem nezávislému auditu.

Do předchozích počtů tak započítáváme i senátory, kteří vyjádřili podporu pouze rozšíření pravomocí NKÚ. Mnoho z nich se ale ochotně připojilo i k dalším zákonům.

LTyto volby ukázaly, že zájem občanů oslovovat svoje kandidáty neopadá. Neklesl ani zájem kandidátů vyjádřit postoj k rekonstrukčním zákonům. Ačkoliv jsou z různých politických stran, shodují se v přesvědčení, že opatření jsou potřebná. Významná je pro nás také podpora kandidátů, kteří mají sami s bojem proti zneužívání veřejných peněz zkušenosti,“ uvádí Nikola Hořejš z Rekonstrukce státu.

Již před prvním kolem senátních voleb se připojilo napříč stranami i volebními obvody 120 z celkového počtu 253 kandidátů. 29 z těchto podporovatelů se probojovalo mezi 54 kandidátů, kteří postoupili do druhého kola voleb. Před druhým kolem se podařilo získat podpisy dalších 6 kandidátů. V 10 obvodech projekt podpořili dokonce oba postupující kandidáti. Pouze ve dvou obvodech se nepodařilo získat podporu ani jednoho z kandidujících. Kromě těchto 19 nově zvolených senátorů vyjádřili své sympatie projektu také další kandidáti. Svou podporu však v některých případech podle svých slov z časových důvodů nestihli potvrdit podpisem. K projektu však bude možné se oficiálně připojit i po volbách.

Rekonstrukce státu tak zůstane se Senátory v kontaktu i po volbách. Tak jako v Poslanecké sněmovně se i zde zaměří na informování zákonodárců a monitoring hlasování o rekonstrukčních zákonech, jehož výsledky bude zveřejňovat na svém webu. Bude tak občany prakticky v reálném čase informovat o tom, jak nově zvolení senátoři dodržují své sliby.

red
 

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.