textařské a redakční služby

Dědečková: Rezignovala jsem po zveřejnění Karešových odměn (ROZHOVOR)

28.01.2014 07:25

Na prosincovém zastupitelstvu jste rezignovala na post členky finančního výboru s odkazem na činnost zastupitele Petra Kareše. Mohla byste blíže vysvětlit důvody?
Je to docela jednoduché. Pan Kareš mi názorně ukázal jak si vážit vlastní práce. Práce ve výboru, která není honorovaná se neúčastnil, přestože byl jejím členem a byl hlasitým kritikem práce ostatních. Po zveřejnění vysokých odměn, které inkasoval jako poradce starosty, mi došlo, že si zřejmě neumím vážit vlastní práce, kterou ve výboru vykonávám bez nároku na odměnu a tak jsem na členství rezignovala.

Je podle vás z obecného hlediska problematické, když je zastupitel placen za práci vykonávanou pro město? Je to získávání si přízně za peníze daňových poplatníků?
Nevím jestli je to získávání přízně, ale každopádně to považuji za střet zájmů.

Vy jste jako jedna z mála z Příbrami postavila veřejně za Ivana Fuksu bezprostředně po jeho zatčení. Rozhodnutí Nejvyššího soudu říká, že činnost Fuksy nebyla v rozporu se zákonem. Jak se zpětně díváte na celou záležitost a jaké jste měla tehdy reakce na podporu Fuksy?
Rozhodnutí Nejvyššího soudu je pro mě velmi problematické, protože vychází z toho, že se skutek stal, to znamená, že Ivan Fuksa vyměnil poslanecký mandát za trafiku ve státním podniku a jen díky poslaneckému mandátu nemůže být souzen za čin, ze kterého ho obvinil státní zástupce Ištván. Neřeší skutečnou podstatu, že pan Fuksa byl obviněn neprávem a že poslaneckého mandátu se vzdal na základě mravního imperativu – nehlasovat v rozporu se svým svědomím a nepřispět svým jednáním k pádu vlády. Jeho čin byl devalvován na pouhý obchod s motivaci osobního prospěchu. A tak tomu rozhodně nebylo, což mohou potvrdit i členové příbramské ODS, kteří ho svým usnesením zavázali nehlasovat pro daňové balíčky i za cenu vzdaní se mandátu.
Reakce na podporu Ivana Fuksy byly vesměs příznivé a mnoho lidí se s mým názorem ztotožnilo.

Fuksa byl lídrem kandidátky do komunálních voleb v roce 2010. Následně rezignoval na svůj mandát a stáhl se z veřejného dění v Příbrami. Uprázdnilo se tak místo lídra ODS a přirozeného rivala v místní politice silného Josefa Řiháka. Má ODS někoho, kdo může tuto pozici zastávat pro příští komunální volby?
Pan Fuksa byl na místním sněmu ODS zvolen do funkce předsedy a aktivně se účastní na politice ODS v Příbrami. Nedomnívám se ale, že bude chtít kandidovat v komunálních volbách. Lídrem kandidátky pro komunální volby bude pravděpodobně současný místostarosta pan Šedivý.

O ODS i samotní členové hovoří jako o straně v rozkladu. Jak je na tom příbramská organizace, která má letité zkušenosti s rozeklaností přímo v Příbrami?
Ano, ztráta důvěry je ten nejvážnější problém, kterému ODS napomohla sama svou nečitelností, nejednotou a nadřazováním osobních zájmů nad prospěchem občanů. ODS musí v budoucnosti stanovit uplatňování svých pravicových hodnot a principů za své primární poslání a znovu požádat občany o mandát tyto hodnoty uplatňovat. Bude trvat léta, než se důvěra obnoví.

Jaké vidíte vyhlídky ODS v podzimních komunálních volbách?
Přála bych si, a udělám vše pro to, aby ODS uspěla, ale obávám se, že výsledky budou podobné jako na celostátní úrovni. I na komunální úrovni se potýkáme s populisty všeho druhu.

Jak hodnotíte fungování koalice ODS a ČSSD na příbramské radnici. Zástupci ODS odvádějí svou práci, ale zdá se, že na veřejnosti dokáží výsledky radnice prezentovat spíše sociální demokraté.
Řekla bych, že tak je to vždy, pokud jdete do koalice se silnějším partnerem. Lesk a slávu sbírá on. Navíc pan místostarosta Šedivý není mediálně příliš obratný, přestože pracovně je velmi zdatný a bez jeho přičinění by hladký chod příbramské radnice možný nebyl. Tím jsem si naprosto jistá. Doufám, že své vědí i příbramští občané.

Chcete na podzim kandidovat do příbramského zastupitelstva?
Ne. Ke konci roku jsem skončila s podnikáním, uzavřela provozovnu a budu si naplno užívat důchod. Mám dvě krásné vnučky, třetí přibude v červenci – to jsou nyní mé hlavní priority.

sdb
 

Diskusní téma: Dědečková: Rezignovala jsem po zveřejnění Karešových odměn (ROZHOVOR)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.