textařské a redakční služby

Chceme, aby Příbram dál neumírala (ROZHOVOR)

23.07.2014 11:53

Marek Školoud má živnost v Pražské ulici v Příbrami, zároveň je předsedou zdejšího Spolku Pražské ulice. Hovořili jsme s ním o to, jaké jsou aktivity organizace i jakým výzvám čelí.

Před prázdninami uplynuly dva roky, kdy byl založen spolek živnostníků Pražské ulice v Příbrami. Jak plní svůj účel?
Spolek Pražské ulice funguje od května 2012 a pravidelně pořádáme nejrůznější akce. Nejde pouze o tradiční velikonoční nebo vánoční trhy, ale chystáme i cyklistické závody pro děti ve spolupráci s Cyklistickým klubem Příbram, máme za sebou dětský letní den, na září chystáme dětské slavnosti.

Proč vlastně spolek vznikl?
Chtěli bychom Pražské ulici vrátit lesk, který tu byl kdysi. Pražská nebývala jen obchodním centrem, ale probíhalo tu mnoho společenských a kulturních aktivit. Chceme přispět k návratu někdejší atmosféry, ale samozřejmě nemohu zastírat, že usilujeme také o vyšší příjmy. Z našeho pohledu jedno bez druhého neexistuje. Pokud nebudou živnostníci v Pražské prosperovat, budou se zavírat značkové nebo zavedené rodinné podniky, a vznikne tu jen podřadné tržiště, jež nebude generovat žádnou přidanou hodnotu pro nakupující.

Spolek začal fungovat v době, kdy se rekonstruovalo náměstí T. G. Masaryka. Má to souvislost?
Rozhodně. Rekonstrukce trvala podstatně delší dobu, než bylo původně ohlášeno. Ze strany města byla možná uspokojivě koordinována po stavební stránce, ale zapomnělo se na vše ostatní. V té době jsme byli už v hluboké hospodářské krizi, která všem živnostníkům snížila příjmy. A když se snažíte podnik všemožně udržet, přijde další rána. Na mnoho měsíců se zavře náměstí, odřízne autobusová i osobní doprava, zmizí parkoviště, ztíží se zásobování. Lidé přestali chodit, některým místním živnostníkům propadly tržby o polovinu a mohl jste si všimnout, že některé obchody zavřely.

Ale město tehdy tvrdilo, že s podnikateli v Pražské jedná...
Když se rekonstrukce rozjela, už nebyl prostor pro nic jiného než jednání, město mělo aspoň tlačit na co nejrychlejší průběh přestavby. Vzpomeňte si ale na tehdejší zprávy a fotografie v médiích, i několik dní v kuse se nepracovalo nebo tu byli tři čtyři dělníci. Na nákupy do Pražské jezdili i lidé mimo Příbram, ti najednou přišli o možnost přístupu z autobusového nebo vlakového nádraží, nebo o možnost parkování v blízkosti. Když taková akce trvá déle než rok, lidé se přeorientují jinam. A to se přesně stalo s Pražskou ulicí. Vznik spolku byl reakcí na tento neblahý vývoj.

A s koncem rekonstrukce se zákazníci nevrátili?
Částečně, ale v žádném případě jsme se už nedostali na předchozí stav. Přitom se to nepromítá pouze do tržeb, ale vidíte, že i po ulici a v okolí chodí méně lidí.Čím je to způsobeno?
Myslím si, že hlavní problém spočívá v parkování. Od počátku se mělo počítat s tím, že na náměstí bude větší parkoviště. To současné vzniklo až po tlaku v průběhu rekonstrukce a neodpovídá potřebám. Navíc nevhodně rozděluje náměstí. Pokud by se už při návrhu přistupovalo realisticky k tomu, co je potřeba, a především se do debaty přizvala veřejnost, jistě by šlo řešit parkování podstatně účelněji. To se nestalo a lidé dneska nemají kde parkovat.

Ale po rekonstrukci náměstí došlo s představiteli města k jednání o vzniku některých nových míst v okolí Pražské.
Jednání proběhlo několik, ale uvolnění parkovacích míst bylo nedostatečné. Za spolek jsme přišli s třinácti body, které obsahovaly návrhy na nová parkovací místa v docházkové vzdálenosti. Neuspěli jsme, prý nejsou peníze. Do náměstí se investovalo mnoho desítek milionů korun, zde jsme se bavili celkově o statisícových částkách, které by řešily problém občanů města. Došlo aspoň k zavedení parkování na kotoučky v blízkosti pošty a radnice. Za úspěch považuji i to, že od 16. hodiny lze na náměstí parkovat zdarma. V této době se lidé nemusí obávat, že by nenašli místo k parkování, a přitom obchody v Pražské jsou ještě otevřené.

A jak se podle vás dá řešit současná situace s parkováním v centru?
Bohužel už nic neuděláme se stávajícími dispozicemi. Je tedy třeba tlačit na obrátkovost na jednotlivých parkovacích místech. Zastavit se pro nákup, na úřadě, v lékárně, na poště či u lékaře. To jsou všechno položky do jedné až dvou hodin. Celodenní parkování musí fungovat dále od centra. Dneska bohužel vidíme to, že v sedm ráno přijedou někteří lidé, nechají auto stát v bezprostředním centru po celou dobu pracovní doby. To by se mělo změnit. Musíte totiž počítat s tím, že když přijede někdo do práce nebo do školy a nechá stát svůj osobní automobil na místě, je to na téměř devět hodin přes nejproduktivnější část dne. Tím se zablokuje místo pro dvacet až třicet krátkodobých parkování.

Někdo by mohl říci, že živnostníci v Pražské se mají o své věci postarat sami. Je tu spousta skupin, které také chtějí podporu od města.
Samozřejmě na to lze takto pohlížet, ale má to jeden háček. V Pražské funguje zhruba osmdesát živnostníků, někteří z nich zaměstnávají až dvacet lidí. Peníze získávají pronajímatelé objektů, podnikatelé platí za služby příbramským firmám. Na každý takový příjem je většinou navázána rodina žijící v Příbrami. Podle rozpočtového určení daní také městská pokladna získává více příjmů ze živnostníků registrovaných zde ve městě. Když projdete obchodní centra na periferiích Příbrami, narazíte jen na velmi málo obchodů registrovaných v Příbrami. Apeloval bych tedy na jistý patriotismus Příbramáků. Když utratíte peníze u nás, zůstanou z velké části v Příbrami a ve městě se také znovu obrátí.
Jak funguje spolupráce mezi členy Spolku Pražské ulice? Představy o rozvoji mohou být velmi odlišné.
Ze zmiňovaných osmdesáti živnostníků je ve spolku zhruba polovina. Přáli bychom si, aby se přidali i další, protože tak se zvýší vyjednávací síla. Nejvíce práce ve spolku odvede jen pár členů, ale i tak si vážím podpory dalších. Jsme schopni se domluvit na spoustě věcí – kromě už uváděných akcí také na otázce parkování, koordinaci otevírací doby o svátcích, speciálních nabídkách nebo letácích a marketingu. Musíme také soustavně pracovat na otvírací době, což je velký oříšek. Lidé, kteří přijíždějí ráno do Příbrami, tu jsou už třeba v sedm, ale ti, co pracují v Praze, se zase vracejí až na šestou. Je potřeba, aby se s tím místní podnikatelé nějak vypořádali, protože jinak se v dlouhodobém pohledu stane z Příbrami jen noclehárna bez služeb.

Jaká je nejbližší akce spolku?
V září chceme realizovat dětské letní slavnosti. Tato velmi pěkná rodinná událost se pomalu stává tradicí, podobně jako třeba cyklistické závody. Uvažujeme také o akci, kterou jsme pracovně nazvali night shopping. Součástí by mohla být módní přehlídka, kavárna, bar s koktejly nebo hudební produkce. Tato záležitost je ale zatím v přípravné fázi, Příbramáky budeme informovat. Jinak máme internetové stránky ozprazska.cz, kde jsou všechny informace, pozvánky nebo speciální slevové akce.

A co máte v plánu v dlouhodobějším horizontu?
Chceme jednat s městem, aby více podporovalo rozvoj turistického ruchu a efektivněji propagovalo Příbram. Inspirací jsou nám i takové věci jako Kulturní léto v Kolíně nebo Městské slavnosti v Písku. Nepotřebujeme jednodenní městské slavnosti, které stojí statisíce korun. Chce to dlouhodobý a chytře sestavený program, proč se budou lidé do Příbrami opakovaně vracet. Nechceme jen přihlížet tomu, jak Příbram umírá. Ze strany radnice je potřeba také více zabrat. Velmi by například prospělo, aby v rámci jednání byli přítomní i kompetentní úředníci, a nejen politické vedení radnice. Je možná okamžitá interakce, a věci se tak urychlují. Mnohé se dá udělat v rámci strategického plánování rozvoje Příbrami. Máme představu, že naše vánoční trhy jednou dospějí do stádia, kdy budou od Václavského náměstí až k náměstí T. G. Masaryka v Pražské samé stánky s voňavým svařákem, trdelníkem, grogem, dekoracemi, kapry a podobně. Milé a decentní trhy, jež navodí atmosféru, jež tu v Pražské kdysi bývala.

red

 

Vyhledávání

Kontakt

Stanislav Břeň - Příbram ag. Příbram + 420 606 293 764

Newsletter Příbram ag.

Přihlaste se k odběru novinek:

Zpravodajství

Nebyly nalezeny žádné záznamy.