
textařské a redakční služby
Varování před zimou: Za škody způsobené na vodoměru odpovídá odběratel
Příprava vodoměrů na zimu. Přestože zimní mrazivé období ještě nepropuklo, neměli by podle vodohospodářů odběratelé podcenit zabezpečení vodovodních přípojek. Teploty klesající pod nulu jim totiž mohou způsobit nemalé komplikace, a to od zamrznutých a prasknutých víček vodoměrů, až po vytopený sklep. Preventivní opatření jsou přitom snadná a majitelům ušetří peníze za případné škody.
„I přes pravidelné varování se každoročně objevuje celá řada případů poškozených vodoměrů. Jejich nefunkčnost způsobuje v největší míře právě mráz. Abychom předešli zamrznutí a následným škodám, vyplatí se ještě před zimou věnovat pozornost jejich zabezpečení,“ uvedla Kristina Blaszczyková, tisková mluvčí společnosti 1. SčV a dodala: „Za škody na vodoměru, které vzniknou jeho nedostatečnou ochranou, plně zodpovídá podle zákona odběratel. Kromě nemalé částky, kterou zaplatí za výměnu poškozeného vodoměru, hrozí i únik vody a ten se může značně prodražit.“
Před nástupem nejchladnějšího období v roce je tak vhodné zkontrolovat, zda je vodoměr umístěn ve vytápěné místnosti. Teploty by se měly pohybovat nad nulou, okna by měla být zavřená a potrubí obaleno nesavým izolačním materiálem. Pokud jsou vodovodní přípojky mimo objekt, například ve vodoměrné šachtě, je třeba je zabezpečit polystyrénovou deskou nebo pytlem s drceným polystyrénem.
Šachta musí být navíc pečlivě uzavřena, aby ji nemohla zaplavit povrchová voda. „Náchylné k zamrznutí jsou vodoměry zejména v místě, kde potrubí vychází z objektu. Často se stává, že při stavbě objektu nebyla dodržena potřebná hloubka pro její uložení a zamrznutí vody je tak při silnějších mrazech velice pravděpodobné,“ poznamenala Blaszczyková.
Vyplatí se průběžně kontrolovat i vodovodní zařízení, které máme na chatách a chalupách. V případě, že jsou odběry vody minimální nebo dokonce žádné, je nutné rozvody vody úplně vypustit.
red
Newsletter Příbram ag.
Přihlaste se k odběru novinek: