
textařské a redakční služby
Probuďte se, páni politici! (NÁZOR)
Pan Poulíček, člen rady města za ČSSD, se na těchto stránkách zamýšlí nad budoucností Vojenského újezdu Brdy. Jako hasič má obavy, kdo bude ve zrušeném újezdu hasit požáry, a zřejmě jako občan má pocit, že se s rušením újezdu velmi spěchá – a že ten na to není připraven. A připravena na to asi není i veřejnost. Myslím, že více, jak názory radního, hasiče a občana, zde čteme především názor politika – člena strany, jejíž příbramská pobočka se vyjádřila proti úmyslu VÚ Brdy zrušit a (nejen) jejíž členové v tomto smyslu vynakládají veliké úsilí, aby jakoukoli cestou tomuto záměru zabránili.
Rád bych k tomu vyjádřil několik poznámek:
1) Mnozí význační členové příbramské ČSSD, ale i někteří podbrdští starostové (zejména z Příbramska) se ve svých vyjádřeních obávají o osud přírody v Brdech, až je opustí armáda. (Armáda je zdaleka neopouští – v Jincích zůstane vojenská posádka a té bude sloužit k výcviku ještě 560 hektarů z toho rušeného újezdu – tedy asi celá jeho čtvrtina. K tomu další objekt v údolí Rezerva si hodlá armáda také ponechat a využívat jej.)
Obavy o osud přírody v Brdech mi z úst těch, z nichž se nyní ozývají, znějí poněkud falešně. Především – ti lidé o té přírodě většinou vůbec nic nevědí a její stav v Brdech jim evidentně vůbec není znám. Kdyby jej znali a na té přírodě jim tak velmi záleželo, měli už téměř před 20 lety svůj hlas zvednout proti zahájení intenzivní, bezohledné těžby dřeva, umělému vysoušení rašelinišť a mokřadů a poškozování kvality vody intenzivním chovem ryb, které tehdy zahájil podnik VLS, s. p., a doposud tak s nezmenšeným úsilím činí. Místo toho se tito lidé většinou neopomenou zúčastnit nejrůznějších trachtací, tímto podnikem pořádaných, včetně výlovů Padrťských rybníků. Tedy právě na místě, kde dochází k největšímu a nejviditelnějšímu poškozování té brdské přírody. To ale tito lidé nevidí, zato asi vidí něco jiného…
Ono to naopak vypadá, že těmto lidem jde – spolu s vedením podniku VLS, s. p., hlavně o to, zabránit vzniku CHKO Brdy, která by ten podnik donutila chovat se k přírodě šetrně, neničit ji a citlivě v ní hospodařit. A možná, že jim jde i o ztrátu některých svých „výsad“, pokud jde o vstup do VÚ Brdy a jeho využívání, které v dotyčných možná vzbuzuje zdání vlastní výjimečnosti, možná jim přináší i nějaké hmotné výhody, co já vím…
Právě CHKO je určena k ochraně a péči o přírodu. Je k tomu vybavena i patřičnými kompetencemi, odborným personálem i materiálním zabezpečením. Z toho asi mají někteří lidé veliký strach.
2) Požáry zpravidla hasí hasiči – dobrovolní i profesionální. Tady i kdekoli jinde v této republice. Samozřejmě je tomu tak i v již zrušených vojenských újezdech Ralsko, Mladá a Dobrá Voda. Nikde s tím nejsou žádné problémy – a ve všech těchto bývalých vojenských újezdech je nemalé množství cvičné munice z doby jejich využívání – a tu a tam i nějaká ta zapomenutá a nevybuchlá munice ostrá. Ta se ostatně nachází na celém území naší republiky a nemine týden, aby někde nebyl hlášen její nález a následná likvidace. Je přirozené, že ve vojenském újezdu je takový nález pravděpodobnější – i v tom zrušeném. Ministerstvo obrany na sebe bere závazek zajistit takovou úroveň pyrotechnické očisty toho území, aby umožňovala bezpečný vstup a pohyb návštěvníků – do doby, než bude újezd zrušen a zpřístupněn. Řekl bych, že si pan Poulíček dělá zbytečné starosti – za věci, za něž nenese zodpovědnost. Kéž by byli politici stejně úzkostliví tam, kde tu odpovědnost mají.
V té souvislosti nemohu než připomenout „obavy“ některých místních i vrcholných politiků o účinnost zákonných opatření – v našem konkrétním případě o funkčnost CHKO. To je tedy paradox – tito politici, jejichž úkolem je dát zemi kvalitní zákony i nadat příslušné orgány k tomu, aby zajistily jejich vymahatelnost, pochybují, že jsou oni sami toho schopni. Sami si nevěří a o kvalitě své práce dokonce i takto veřejně pochybují. To je opravdu smutné – a tito politici by si tedy měli položit otázku, zda by svá místa neměli uvolnit těm, kteří budou – na rozdíl od nich – pracovat dobře.
3) A otázka spěchu při rušení újezdu? O čem to vlastně pan Poulíček mluví? Leda, že by se včera probudil ze snu a najednou mu rušení újezdu připadá nějak moc „nakvap“. Jenže ono není. O tom, že se VÚ Brdy zruší, se začalo hovořit už v roce 1991. A jakkoli se tato věc jevila v různých obdobích různě naléhavou, bylo pro ty, kteří se o věci veřejné zajímají (a to by politici především měli) zřejmé, že k tomuto vyústění se vývoj postupně přibližuje. Že VÚ Brdy tu nebude věčně. (Ono ani naše spojenectví se Sovětským svazem nebylo na věčné časy, i když se to tvrdilo, vážení). A že se bude újezd v Brdech rušit, si už švitořili i vrabci na střeše (a nejen ti, kteří se o věc zajímali) už od roku 2010. V dubnu 2011 pak už samo ministerstvo obrany záměr zrušit VÚ Brdy jasně a oficiálně oznámilo. Píše se rok 2014, újezd má být zrušen k poslednímu prosinci 2015 – to je snad nějaký spěch? Pane Poulíčku, haló, probuďte se!
Obsah příspěvku nemusí vyjadřovat stanovisko redakce.
Pavel Čámský, sdružení Brdy-Res publica
Diskusní téma: Probuďte se, páni politici! (NÁZOR)
Newsletter Příbram ag.
Přihlaste se k odběru novinek: